Masowe szczepienia przeciw grypie mogły pogorszyć sytuację z epidemią koronawirusa

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańską armię, szczepionka przeciw grypie zwiększa ryzyko zachorowania na koronawirusa nawet o 36 procent. 

Badania opublikowane pod koniec 2019 roku, wykazały, że personel wojskowy, który otrzymał szczepionkę przeciw grypie, był o 36 procent bardziej narażony na koronawirusy. Skuteczność ochrony przed grypą została zaobserwowana, ale wyniki nie były całkowicie jednoznaczne. 

W kontekście tego badania analizowano szczególnie zwiększone szanse na zakażenie zarówno na koronawirusa, jak i na ludzkiego metapneumowirusa. Okazało się, że u osób zaszczepionych były one znacznie wyższe w porównaniu do osób nieszczepionych. 

Potwierdzono, że szczepionka wykazała różne korzyści w zapobieganiu zachorowaniom na niektóre szczepy grypy, ale ich skuteczność była mocno ograniczona dla innych rodzajów grypy. Dodatkowo udowodniono, że zachodzi zjawisko interferencji wirusowych związanych z przyjętą szczepionką.

Oznacza to, że zaszczepione przeciw grypie osoby mogą być bardziej narażone na inne wirusy układu oddechowego, ponieważ nie otrzymują specyficznej odporności związanej z naturalną infekcją. Innymi słowy badanie wskazuje na to, że ludzie, którzy otrzymali szczepionkę przeciw grypie, są bardziej narażeni na ryzyko zachorowania na COVID-19. 

Podobnie stwierdzono w Anglii, gdzie Brytyjczycy, którzy otrzymali szczepionkę przeciw grypie w tym sezonie grypowym, zostali ostrzeżeni, aby izolowali się przez 12 tygodni, ponieważ z tego powodu stali się w grupie „wysokiego ryzyka”.

Szczepionka przeciw grypie jest dostępna w WielkiejBrytanii każdej zimy i jest rutynowo podawana dorosłym powyżej 65 lat, osobom chorym i kobietom w ciąży. Tłumaczy się to potrzebą zapobiegania poważnym powikłaniom pogrypowym takim jak zapalenie płuc.

Tak się składa, że kraje o dużej ilości szczepień przeciw grypie są obecnie bardziej narażone na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Wszyscy zastanawiają się dlaczego tragiczne statystyki z Włoch, Hiszpanii czy USA są tak bardzo różne od innych krajów. Dotychczas podejrzewano, że przyczyną jest mutacja tego koronawirusa, ale przyczyną może być zmuszanie do szczepień przeciwko grypie. 

Źródło: 

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0264410X19313647

https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/masowe-szczepienia-przeciw-grypie-mogly-pogorszyc-sytuacje-z-epidemia-koronawirusa

Please follow and like us: