Epidemia jako ukryty zamach stanu w Chinach

Zamieszczamy transkrypcje wywiadu Nikołaja Wawiłowa ( zamieszczona przez N. Wawiłowa w komentarzu i w   tłumaczeniu automatycznym z angielskiego przez google) zamieszczonego na linku: https://www.youtube.com/watch?v=trSDXrTfazk,.  W wywiadzie tym omawia on sytuacje w Chinach w związku  z epidemią koronawirusa, który nie jest groźniejszy niż coroczny wirus grypy, ale jest elementem nie tylko rozgrywki globalnej, ale także wewnętrznej walki o władzę w Chinach.

Polecamy obejrzenie całości lub zapoznanie się z transkrypcją. Podziękowania dla komentatora Marcina za nadesłanie tego interesującego wywiadu wyjaśniającego sytuację polityczną w Chinach, w powiązaniu z Rosją, USA i globalną geopolityką.

Nikołaj Wawiłow, znany rosyjski ekspert od Chin i specjalista od chińskiej polityki wewnętrznej.

Prowadzący, Telewizja „Stalingrad”: Nikołaj, obecnie globalne środki masowego przekazu dosłownie koncentrują się na epidemii koronawirusa, która zaczęła się rozprzestrzeniać w chińskim mieście Wuhan. Byłeś w Wuhan, znasz władze w Wuhan, jesteś też jednym z najważniejszych sinologów w Rosji, czy mógłbyś powiedzieć o tym, co naprawdę dzieje się w Chinach?

Nikołaj Wawiłow: Zacznę od przypomnienia ostatnich, nieoczekiwanych wydarzeń politycznych w Rosji. W Rosji najważniejszą wiadomością jest odwołanie rządu byłego prezydenta Rosji, rosyjskiego premiera Dmitrija Miedwiediewa, który utrzymywał bliskie stosunki z Partią Demokratyczną USA, a zwłaszcza z prezydentem Barackiem Obamą.

Zaczynam od tych wydarzeń, ponieważ nikt nie spojrzał na problem wirusa z tej perspektywy. Dziś w Chinach sytuacja polityczna jest znacząco pogorszona. W marcu tego roku odbędzie się specjalna sesja chińskiego parlamentu, w skład którego wchodzą regionalni przywódcy Chin. Teraz w Chinach odbywa się rotacja wszystkich władz regionalnych – wszystkich burmistrzów, gubernatorów, wszystkich liderów partii komunistycznej, a w marcu odbędzie się posiedzenie całego chińskiego parlamentu, po zakończeniu wszystkich zmian.

1.23

W tym świetle wirus i epidemia mają zupełnie inny charakter. Epidemia i działania władz mają inny odcień polityczny. Nie ma tu żadnych teorii spiskowych, to po prostu otwarta polityka.

Jestem profesjonalnym sinologiem od 20 lat, z czego 10 lat od 2006 do 2016 roku mieszkałem w epicentrum epidemii – Hongkongu i Guangdong, a nawet zachorowałem: kichałem, kaszlałem, nosiłem maskę, brałem chińskie pigułki, ale jako widzisz, żyję i mam się dobrze.

2.23

Jednak to, co dzieje się teraz w Chinach [to co innego] – miasto Wuhan jest zamknięte, czyli ważny węzeł rzeczny, lotniczy, drogowy i kolejowy. W rezultacie transport w całym kraju zamarł. Zimowy wolumen transportu spadł o 40%. Wuhan jest największym chińskim węzłem transportowym, porównywalnym z Moskwą w Rosji. Co stałoby się teraz, gdybyśmy zarządzili blokadę Moskwy tylko dlatego, że kichać zaczęło 100 osób? Widzimy, jaka to przeszkoda dla krajowego systemu transportowego. Środki zastosowane przez władze nie są proporcjonalne do skali zagrożenia.

Rzeczywiście wirus rozprzestrzenia się szybciej niż podczas zwykłej grypy. Jednak liczba zgonów w Chinach jest porównywalna z liczbą osób, które wyzdrowiały, ale prasa rozpowszechnia głównie dane o ofiarach śmiertelnych, co powoduje panikę.

Widzimy, że Wuhan jest zamknięty, Huanggang jest zamknięty, prowincja Hubei jest prawie całkowicie zamknięta, a miasta Suzhou i Wenzhou zamykają się i przedłużają wakacje.

Pekiński Komitet Transportowy faktycznie zamyka transport drogowy, szef rządu centralnego – Ministerstwo Kultury i Turystyki, zabrania turystom podróżowania za granicę.
Szereg działań podjętych przez szereg władz lokalnych i centralnych wydaje się szalona, panikarska i nieproporcjonalna do skali zagrożeń mimo że sama epidemia ma miejsce w Chinach.

Musimy zrozumieć, że epidemie mają miejsce w Chinach co roku. W tej chwili mamy nowy okres świąteczny, Nowy Rok, według chińskiego kalendarza księżycowego. Ludzie masowo wyjeżdżają do domów, na wakacje, zbierając się na dworcach kolejowych. Nie możemy zapominać, że Chiny są krajem migrantów zarobkowych. W samym Wuhan 5 milionów z 11 milionów ludzi to migranci zarobkowi z sąsiednich prowincji i samej prowincji Hubei, której populacja wynosi 59 milionów ludzi.

Ludzie po prostu chorują. Zimowe epidemie są zwyczajne w Chinach i zamykanie miast jest wysoce nieefektywne, a uzasadnienie takiego zachowania ze strony władz regionalnych jest niejasne.

Dziś w Chinach głównym problemem jest to, że ludzie, w tym 200 milionów migrantów, nie pójdą do pracy, dzieci w wieku szkolnym nie pójdą do szkoły, studenci nie pójdą na uniwersytet, a normalne życie zostanie przerwane.

Gdy zaczynamy badać problem, nasuwa się pytanie, kim są urzędnicy, którzy podjęli tak niewłaściwe decyzje? Burmistrz Wuhan, burmistrz Huanggang, burmistrz i szef partii Suzhou, wiceminister kultury odpowiedzialny za turystykę, szef Komitetu Transportu w Pekinie są produktami organizacji Komsomoł, [Liga Młodzieży Komunistycznej, https://pl.wikipedia.org/wiki/Liga_M%C5%82odzie%C5%BCy_Komunistycznej%5D. Liga Młodzieży Komunistycznej, alternatywna socjalistyczna organizacja Chin, jest bardziej liberalna i zawsze miała bliskie związki z demokratami w Stanach Zjednoczonych, a w Rosji zawsze miała bliskie związki z Trockim i trockistami.

W końcu obecna sytuacja społeczno-polityczna w Chinach strukturalnie przypomina wydarzenia w 1989 r. ma placu Tiananmen, kiedy studenci pod dowództwem Komsomołu najpierw wyszli na ulice prowincji Jangcy, a następnie rozprzestrzenili się na Szanghaj, a następnie na Pekin doprowadził do tragicznych wydarzeń politycznych w Chinach, w szczególności do represji wojskowych wobec liberalnych protestujących.

Wszyscy główni gracze, którzy przyjęli role w „zwalczaniu wirusa”, to wszyscy byli liderzy wysokiego szczebla w regionalnych organizacjach Komsomoł.

Warto zauważyć, że w Chinach Komsomoł został utworzony jednocześnie z partią komunistyczną i był kiedyś bardziej wpływowy niż partia komunistyczna. Jest alternatywną partią socjalistyczną – w rzeczywistości podobną do Partii Demokratycznej w Stanach Zjednoczonych.

Obecnym liderem Komsomołu jest premier Li Keqiang, który był szefem Komsomołu, Hu Chunhua, wicepremier odpowiedzialny za zwalczanie epidemii jest także szefem Komsomołu rodem z prowincji Hubei. Został nazwany następcą Xi Jinpinga, zanim Chiny przyjęły poprawki konstytucyjne w 2018 r. Obecnie Xi Jinping nie potrzebuje już następców. On może rządzić wiecznie.

Działania te mogą być przedwczesną reakcją na ewentualny impeachment Trumpa w Stanach Zjednoczonych. W Rosji i Chinach z niepokojem obserwuje się te wydarzenia. Ostatecznie Trump zadał wielki cios Partii Demokratycznej i globalistom amerykańskim, którzy zniszczyli amerykańską gospodarkę, przekazując Chinom produkcję i infrastrukturę.

Ta sytuacja przypomina sytuację w Rosji. Rosja i Chiny mogą zsynchronizować swoje działania. W marcu miała odbyć się sesja parlamentarna w Chinach, ale parlamentarzyści, z których 70% to personel regionalny, zawiesili rotację. Ewentualny przyszły awans Li Keqianga w strukturach władzy zostaje przerwany przez obecną epidemię. Być może marcowa sesja parlamentu nie będzie mogła się odbyć i zostanie przełożona.

7.20

Ważnym szczegółem jest to, że 6 stycznia rozpoczęło się rozpowszechnianie informacji o wirusie i nie robiły tego chińskie media. Pierwsze doniesienie zostało zamieszczone w „New York Times”, który poinformował o „tajemniczej chorobie”.

Ale jakie jest podłoże tego wszystkiego? Dnia 2 stycznia [2020 roku] najwyższy generał Tajwanu został zabity, 3 stycznia szef sztabu generalnego Iranu [generał] Soleimani został zabity uderzeniem amerykańskiego drona. Tymczasem szef kurdyjskiego wywiadu Metin Arsalan również został zabity 3 stycznia przez Turcję. Międzynarodowe tło tych wydarzeń jest niezwykle intensywne.

Ukierunkowana destabilizacja ma swoje uzasadnienie i widzimy to uzasadnienie w działaniach głównych podmiotów blokujących miasta, ale jednocześnie nie powinniśmy być paranoikami w sprawie wirusa. Jest wirus, jest choroba. Wszystko to dzieje się na tle zwykłej epidemii grypy zimowej w Chinach. Stany Zjednoczone również mają takie epidemie. W 2018 r. 80 000 osób zmarło na grypę, ale nikt nie zablokował Nowego Jorku ani San Francisco.

Ale środki podejmowane w Chinach są oczywiście nieskuteczne i występują bez koordynacji z władzami centralnymi, a to właśnie władze centralne najbardziej destabilizują sytuację w tym kraju.

Dzisiaj rotacja elit w Chinach została przerwana. Sekretarz partii Wuhan Ma Guoqiang został usunięty ze stanowiska szefa lokalnego zgromadzenia ustawodawczego. Powinien zostać usunięty z urzędu, ale nie został usunięty z powodu blokady Wuhan.

9,40

Czy są jakieś siły, które sprzeciwiają się chińskiemu Gorbaczowowi?

Tak, istnieje taka „partia”. To Chińska Armia Wyzwoleńcza, ale nie jest to ciało gospodarcze ani społeczne. Jest to organizacja wojskowa i jeśli stłumi opozycję, będzie przypominało anarchię i chaos rewolucji kulturalnej w Chinach.
Nawiasem mówiąc, Wuhan jest jedynym miastem, które Armia zdobyła podczas rewolucji kulturalnej. Wuhan jest także miastem, w którym rozpoczęło się powstanie Wuchang, zasadniczo obalenie dynastii Qing. Wuhan jest niezwykle rewolucyjny. To jest zaskakujące. Wirusy zwykle nie zaczynają się w Wuhan. Historycznie, epidemie zaczynają się w południowych Chinach, w prowincji Guangdong w Hongkongu, na południu kraju.

Obecnie sytuacja nie rozwija się zgodnie ze scenariuszem wojskowym, ale zgodnie ze scenariuszem politycznym. Imigranci z prowincji Zhejiang pod Szanghajem, są zajęci tłumieniem wpływów Komsomołu. Zostali przydzieleni przez Xi Jinpinga i stanowią trzon szanghajskiej grupy, nowego klanu w Szanghaju, a dziś są pięścią sił Xi Jinpinga. Jeśli zdołają stłumić wpływy Komsomołu, być może uda im się mianować premiera. Tradycyjnie pozostają w konfrontacji z konkurentami z Hubei i walka właśnie się rozwija.

11.20

Kim jest Xi Jinping? To polityk silnie związany z Rosją. Jego ojcem jest marszałek Xi Zhongxun, dowódca polowy niezwykle lojalny wobec Związku Radzieckiego, ale jego wpływy są niewielkie. Polega na sojuszniczych grupach. W szczególności zapewnia mandat do stłumienia przewrotu przez ludzi z Zhejiang, którzy również handlują ze Stanami Zjednoczonymi i są zainteresowani usunięciem Komsomołu z czołowych pozycji w handlu chińsko-amerykańskim. Zhong Shan, minister handlu Chin, pochodzi z Zhejiang i człowiek lojalny wobec Xi Jinpinga.

Czy Xi jest gotowy na radykalne działania?

W przypadku radykalnego zwrotu wydarzeń Xi oczywiście podjąłby radykalne kroki. Jest przewodniczącym Centralnego Komitetu Wojskowego ChRL i ma ogromne wsparcie w armii. Musimy jednak zrozumieć, że spowodowałoby to możliwość wybuchu wojny domowej w Chinach, która stworzyłaby epicentrum niestabilności na granicy z Rosją. Północno-wschodnie Chiny były już prawie niezależnym państwem na początku XX wieku. Obecnie dla Rosji korzystne jest utrzymanie status quo w Chinach, gdy przywódca Chin jest lojalny wobec Rosji.

Dla Rosji wojna domowa w Chinach byłaby wyjątkowo nieopłacalna. Byłby to stan wojny na dwóch frontach. Byliśmy już w tej sytuacji i zniszczyło to Związek Radziecki, który wydał 10% całego budżetu na obronę. Powtórzenie sytuacji nie leży w interesie Rosji.

Utrata Chin jako sojusznika byłaby wielką stratą dla Rosji. Rosja powinna zapewnić Chinom maksymalną pomoc. Na przykład Trump powiedział już, że zapewni Chinom wszelką pomoc. Musimy także pomóc Chinom. W innych przypadkach rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych pomagało Chińczykom podczas trzęsienia ziemi i innych klęsk żywiołowych.

Opublikowano za: https://www.youtube.com/watch?v=trSDXrTfazk)

Źródło: http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2020/03/epidemia-jako-ukryty-zamach-stanu-w-chinach/

Please follow and like us: