W Indiach zmarł jogin, który żył ponad 70 lat bez jedzenia i wody

Źródło: kadr z YouTube

W indyjskim stanie Gujarat, jogin Prahlad Jani zmarł w wieku 90 lat. Wcześniej twierdził wielokrotnie, że odkrył „eliksir życia”, który pozwalał mu nie jeść jedzenia i wody przez co najmniej 76 lat.

Zgodnie z zapewnieniami jego wyznawców, a święty pustelnik miał ich mnóstwo, Prahlad Jani zmarł 26 maja w rodzinnej wiosce Charada, gdzie został przyprowadzony na osobistą prośbę kilka dni temu. Przez dwa dni jego ciało będzie w aśramie, aby wyznawcy mogli pożegnać się z mentorem.

Prahlad Jani był znany z publicznych oświadczeń, że nie jadł i nie pił od dzieciństwa – według niektórych źródeł, od 8-9 roku życia, według innych, od 14 lat. Lekarze dwukrotnie, w 2003 i 2010 roku, przeprowadzili kompleksowe badanie jogina. Drugi raz był dwa tygodnie pod nadzorem pracowników Instytutu Fizjologii Indyjskiej Akademii Nauk. Ich zdaniem w tym czasie rzeczywiście nie jadł nic, nie pił ani kropli i nie zaspokajał swoich naturalnych potrzeb fizjologicznych.

Konkluzja była taka, że naukowcy nie zdołali stwierdzić w jaki sposób utrzymywał się przy życiu. Sam Jani zapewniał, że w dzieciństwie został pobłogosławiony przez boginię, po czym opuścił swój rodzinny dom i od tego czasu odmówił jedzenia i picia.

Mimo przeprowadzonych badań wielu zagranicznych badaczy zakwestionowało wnioski swoich indyjskich kolegów, wskazując na niedoskonałość systemów kontroli i tym samym sugerując, że jogin jakoś się dokarmiał.

Źródło: https://innemedium.pl/wiadomosc/w-indiach-zmarl-jogin-ktory-zyl-ponad-70-lat-bez-jedzenia-i-wody

Please follow and like us: