Lodowiec na Antarktydzie tonie w najgłębszym kanionie świata i może podnieść poziom wody na świecie o półtora metra!

Źródło: pixabay.com

Zgodnie z wynikami badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym Geophysical Research Letters, wygląda na to że topnienie Antarktycznych lodowców przyspieszyło w ostatnich latach. Doprowadziło to do powstania olbrzymiego kanionu na południu kontynentu w obszarze znanym jako Lodowiec Denmana.

Rezultaty badania zostały udostępnione 23 marca i opierały się na ponad 20 latach danych satelitarnych. Dzięki nim zauważono, że zachodnia część lodowca Denman nie tylko cofnęła się o 5 kilometrów pomiędzy 1996-2018 rokiem, ale również doszło tam do powstania głębokiego kanionu pod lodowcem, który może przyspieszyć jego topnienie. 

Jest to ogromny problem ponieważ narazie aż 3500 metrów tej góry lodowej znajduje się pod wodą. W tej chwili kanion znany jako koryto Denmana, jest w większości oddzielony od oceanu, jednakże krawędź lodowca wciąż się przemieszcza. W pewnym momencie proces ten może wyeskalować do tego stopnia, że ciepła woda z oceanu wleje się do kanionu odrywając coraz to większe fragmenty lodowca.


Źródło zdjęcia: AGU / Brancato

Taki scenariusz może uruchomić niebezpieczne sprzężenie zwrotne, w wyniku którego cały lód z Lodowca Denmana stopi się, co według wuliczeń ekspertów, podniesie globalny poziom wody w oceanach aż o 1,5 metra! Proces ten może przebiec dość gwałtownie i będzie wiązał się z nieodwracalnymi skutkami dla całego środowiska naturalnego.

Zdaniem autorów badania, sytuacja na lodowcu Denman powinna stanowić sygnał alarmowy dla całej społeczności naukowej, która do tej pory negowała zagrożenie wiązane z topnieniem lodowców na wschodzie tego kontynentu, skupiając się bardziej na szybko topniejących lodowcach Pine Island i Thwaites na zachodzie Antarktydy. 

Źródło: https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/lodowiec-na-antarktydzie-tonie-w-najglebszym-kanionie-swiata-i-moze-podniesc-poziom-wody

Please follow and like us: