Lichwa mieszkaniowa kwitnie w sieci. Oto efekt uboczny tarczy antykryzysowej

Namawiają do założenia fikcyjnej działalności gospodarczej, udzielają niespłacalnych pożyczek pod zastaw nieruchomości, a na końcu zabierają ludziom mieszkania. W sieci roi się od ogłoszeń lichwiarzy oferujących tzw. pożyczki. Ich wysyp w ostatnich tygodniach to efekt uboczny tarczy antykryzysowej. Rząd, chcąc chronić Polaków przed wysokimi kosztami kredytów konsumenckich, uruchomił m.in. eldorado dla szarej strefy obchodzącej dziurawe prawo.

„Prywatna pożyczka pod zastaw nieruchomości z komornikiem”, „Pożyczki bez BIK. Jedyny warunek, jaki musisz spełnić, to posiadać nieruchomość”, „Oferujemy pożyczki pod zastaw praktycznie wszystkiego z wyłączeniem gruntów rolnych”, „Duża prywatna pożyczka bez BIK i KRD pod zastaw mieszkania” – dziesiątki takich reklam można bez problemu odnaleźć w serwisach ogłoszeniowych OLX czy Gumtree.

Dzwonimy pod numery podane w ogłoszeniach i pytamy, na jakich warunkach można dostać pożyczkę. We wszystkich rozmowach przewija się ten sam wątek: trzeba zastawić mieszkanie i mieć działalność gospodarczą. Kto jej nie ma, musi ją założyć, chociaż na chwilę, fikcyjnie, tylko po to, żeby zaciągnąć dług. Takie sposoby obejścia prawa podsuwają wszyscy lichwiarze, z którymi rozmawiamy. Niestety, prawo im tego nie zabrania.

Krewny ma mieszkanie? Niech użyczy

– Nie da się pozabankowo pożyczyć, dlatego że ustawa tego zakazuje od 2017 roku – instruuje nas konsultant firmy lichwiarskiej reklamującej się na Gumtree. – No i ludzie zakładają te działalności, później je zawieszają, zamykają. Trzeba po prostu formalnie być przedsiębiorcą w momencie podpisania umowy, a co pan później zrobi, to już… – dodaje.

Inny z lichwiarzy, tym razem ogłaszający się na OLX, stawia sprawę bardzo konkretnie: – Proszę mi wysłać zdjęcia mieszkania, numer księgi, imię, nazwisko, numer telefonu. Jaka kwota pożyczki? 30 tysięcy? To tylko pod nieruchomość. I tylko dla firmy, ewentualnie pod uruchomienie działalności gospodarczej – wyjaśnia.

Źródło: https://wiadomosci.wp.pl/lichwa-mieszkaniowa-kwitnie-w-sieci-oto-efekt-uboczny-tarczy-antykryzysowej-6501566144243841a

Please follow and like us: