Topniejące lodowce Himalajów zagrażają ekosystemom Morza Arabskiego

Źródło: pixabay.com

Jak donosi Science Alert, ocieplenie klimatu doprowadziło do topienia się himalajskich lodowców, osłabienia monsunów i szybkiego rozmnożenia glonów głębinowych Noctiluca scintillans. Doprowadziło to o sytuacji, w której ekosystem Morza Arabskiego jest bliski zniszczenia.


Zgodnie z nowym artykułem naukowym w czasopiśmie Nature zooplankton i ryby nie są w stanie poradzić sobie z olbrzymimi skupiskami glonów, które stały się widoczne z kosmosu. Zwierzęta morskie cierpią i giną  w wodzie psującej się podczas kwitnienia Noctiluca scintillans. Badacz z Columbia University, Joaquima Goesa rysuje nam całkiem pesymistyczną wizję przyszłości:

„Jest to prawdopodobnie jedna z najbardziej dramatycznych zmian, jakie zaobserwowaliśmy, związanych ze zmianami klimatu” – powiedział Goes  „Widzimy Noctiluca w Azji Południowo-Wschodniej, u wybrzeży Tajlandii i Wietnamu, a nawet na południu, na Seszelach i wszędzie tam, gdzie kwitnie, staje się problemem. Wpływa również na jakość wody i powoduje dużą śmiertelność ryb.”

Zdjęcie bioluminescencyjnych glonów z gatunku Noctiluca scintillans

Glony z gatunku Noctiluca pojawiły się po raz pierwszy pod koniec lat 90. Wielkość ich kwitnienia, które występują co roku, zagraża i tak już wrażliwemu łańcuchowi pokarmowemu Morza Arabskiego.

Źródło: Norman Kuring/NASA

Glony nie tylko konkurują z fitoplanktonem o corocznie uzupełniane składniki odżywcze, ale również żywią się fitoplanktonem. W Omanie zakłady odsalania, rafinerie ropy naftowej i gazu ziemnego, zmuszone są do zmniejszania skali działalności, ponieważ duszą je zakwity tego morskiego chwastu. Problemem są tam zarówno Noctiluca jak i meduzy, które roją się, by się nimi żywić. 

Źródło: https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/topniejace-lodowce-himalajow-zagrazaja-ekosystemom-morza-arabskiego

Please follow and like us: