Pandemia COVID-19, a odszkodowania wojenne dla Polski

Źródło: Internet

Chaos wywołany przez koronawirusa zmienił bardzo wiele. Wszystko trzeba było odłożyć na potem, by zająć się powstrzymywaniem rozwoju zakażeń. Jedną ze spraw, które COVID-19 zamiótł pod dywan jest kwestia odszkodowań wojennych dla Polski.

Specjalna sejmowa komisja od wielu miesięcy próbuje wyliczyć, ile Niemcy powinni zapłacić Polsce za hitlerowski plan podboju świata. Publikację ostatecznego raportu kilka razy już odkładano. Kiedy jednak wydawało się, że w końcu ujrzy on światło dzienne, wybuchła pandemia.

Choć temat reparacji wojennych od początku budzi ogromny sprzeciw niemieckiej opinii publicznej, mamy do nich prawa. W ONZ nie ma dokumentu, który dotyczyłby rezygnacji Polski z roszczeń, co zbadał dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas.

Nie ma też zgody co do konkretnej kwoty odszkodowań. Większość wyliczeń dotyczy wyłącznie strat materialnych Polski, nie są zaś wliczane straty ludzkie. Bez uwzględniania zabitych w wyniku działań wojennych, wysokość reparacji szacowana jest na około bilion dolarów, nie licząc odsetek. Kostrzewa-Zorbas postanowił jednak uwzględnić 6 milionów polskich ofiar i przyjął, że dla gospodarki jedno ludzkie życie warte jest około miliona dolarów. Łączna kwota wyniosłaby wtedy 7 bilionów dolarów, czyli jakieś 30 bilionów złotych. Do tego trzeba dodać zasadność reparacji od Rosji, które mogłyby być nawet wyższe niż te od Niemiec! Stowarzyszenie ofiar II wojny światowej podaje znacznie wyższą kwotę – ponad 15 bilionów dolarów.

Samo założenie, że jedno ludzkie życie jest warte „tylko” milion dolarów, także budzi kontrowersje. Niektóre amerykańskie agencje szacują „statystyczną wartość” człowieka nawet na 10 milionów dolarów i więcej!

Nie jest ponadto pewne czy te 6 milionów zabitych to ostateczny bilans. Jeśli porówna się ludność państwa z 1938 roku, gdy w Polsce mieszkało 35 mln osób z ludnością po wojnie, gdy zostało nas tylko 22,5 mln, to wychodzi na to, że poszkodowanych może być kilkanaście milionów. Oprócz strat wojennych trzeba też wliczyć przymusową emigrację, zmianę granic  oraz sowiecką okupację.

Pandemia COVID-19 wywołała kryzys, którego powstrzymanie może zająć lata i wymusi odłożenie na czas nieokreślony politycznych działań, mających na celu egzekwowanie należności od Niemiec, Rosji, a także Izraela.

Byłoby jednak dobrze, gdyby sprawa reparacji nie została trwale zignorowana, ona w dalszym ciągu wymaga uwagi i konsekwencji. Niezależnie od obecnych okoliczności, to nadrzędna kwestia interesu Polski.

Źródło: https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/pandemia-covid-19-odszkodowania-wojenne-dla-polski

Please follow and like us: