Naukowcy odkryli „wyłącznik” bólu. Czy już wkrótce przestaniemy go odczuwać?

Badacze z Duke University odkryli, że mały obszar mózgu myszy pozwala na dogłębną kontrolę w odczuwaniu bólu u tych zwierząt, działając na zasadzie prostego wyłącznika. Czy tak samo będzie można wyłączyć ból u ludzi?

Centralny wyłącznik bólu ulokowany jest w ciele migdałowatym, odgrywającym kluczową rolę w generowaniu negatywnych emocji, agresji oraz reakcji obronnych, a także pobudzaniu układu współczulnego.

Zespół profesora Fan Wanga odkrył, że specyficzny zestaw neuronów w centralnym ciele migdałowatym nazwany CeAga jest połączony z wieloma różnymi regionami mózgu. Zdaniem naukowców  jest co najmniej 16 centrów przetwarzających różne formy bólu, które otrzymują od CeAga pewne informacje. Badacze zweryfikowali swoją teorię wykorzystując optogenetykę – technikę polegającą na kontrolowaniu aktywności za pomocą światła. 

Okazało się, że stymulacja neuronów CeAga bardzo szybko wyłącza wszystkie zachowania typowe dla myszy, które czują się niekomfortowo – przestały one lizać łapki oraz pocierać pyszczki. Naukowcy byli bardzo zaskoczeni natychmiastową reakcją tuż po aktywacji konkretnych neuronów oraz tym, iż wszystko wracało do normy po zakończeniu stymulacji światłem. Przy okazji odkryto też, iż pozwalająca zachować czucie, przy jednoczesnym wyłączaniu bólu ketamina, także aktywuje neurony CeAga i nie działa bez tego czynnika.

Wiele wskazuje więc na to, że powoli wkraczamy w erę  rozwiązań, które bardzo radykalnie ograniczą odczuwanie jakiejkolwiek formy bólu.

Źródło: https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/naukowcy-odkryli-wylacznik-bolu-czy-juz-wkrotce-przestaniemy-go-odczuwac

Please follow and like us: